Bookmark and Share

Konečné články do almanachu OKRSEK Č. 20

Vydáno dne 14. 08. 2009 (3760 x přečteno)

BYSTŘICE NAD ÚHLAVOU, HADRAVA, HODOUSICE, CHUDENÍN, NÝRSKO, SKELNÁ HUŤ, OKULA  NÝRSKO

Prosím o provedení kontroly.


Bystřice nad Úhlavou


Rok založení: 1946
Členská základna: 59
Starosta: Antonín Rabík
Velitel: František Matheisl, Ladislav Ivanič

Doménou našeho SDH je pořádání kulturních a společenských akcí v zámeckém parku, ať už jde o zábavy k polechu i k tanci, sportovní fotbalové či nohejbalové dny, soutěže pro děti, Dětský den, stavění a porážení májky. Na velmi dobré úrovni je práce s dětmi, které se zapojily jako MH do hry Plamen. Naše dvě družstva mužů mají soutěžního ducha a za rok 2007 se zúčastnily dvaceti soutěží. Máme k dispozici novou hasičskou zbrojnici, ve které je klubovna pro členy SDH a v garážích technika AVIA ,WV transporter a 2 kusy PS8. Členové sboru jsou aktivní po celý rok a svoji připravenost a zdatnost dokázali nejen při povodních nebo při požáru bývalé sýrárny v Nýrsku, ale dokazují ji i dobré výsledky při námětových cvičeních.

Hadrava


Rok založení: 1946
Členská základna: 23
Starosta: Igor Šimandl
Velitel: Tomáš Raiser, Rudolf Kolář

Po roce 1945 dosídlili do obce Hadrava noví obyvatelé z různých koutů naší vlasti, aby zde založili nové domovy. Mnozí již měli zkušenosti s hasičskou činností, ale v obci český hasičský sbor nebyl založen. Proto se dne 23. března 1946 do obce Hadrava dostavil okresní velitel hasičstva, aby se zdejším předsedou národního výboru projednal založení hasičského sboru. Bylo nutné postavit hasičskou zbrojnici. Předseda národního výboru, Martin Toman, nadšený hasič, si vzal na postavení hasičské zbrojnice dluh v hodnotě 20 000 Kč a přitom ani nevěděl, jak ho bude splácet. Sbor v té době obstaral čtyřkolovou stříkačku za koně, která jim sloužila řadu let. V roce 1951 si hasiči začali uvědomovat, že budou potřebovat nástupce a začali s výcvikem mládeže. V té době nacvičovali sekerkové cvičení s používáním dostupné techniky dle cvičebního řádu tehdejší velitel František Křesťan.??? Družstvo mladých hasičů se zúčastňovalo okrskových i okresních cvičení s velkým úspěchem a později se stali platnými členy sboru. V roce 1952 byla pro účely hasičstva zakoupena budova č.p. 13, kde byly provedeny rozsáhlé opravy. V blízkosti byla i vodní nádrž, která se upravila pro potřeby v případě požáru. Práce se ženami se začala rozvíjet v roce 1970. Družstvo žen, které vedla velitelka Hana Králová, se zúčastňovalo soutěží a v roce 1971 na setkání požárníků Šumavy v Kašperský Horách za svůj výkon obdrželo PPS 12. Tu SDH Hadrava používá dodnes. Družstvo mužů se zúčastňovalo okrskových a okresních soutěží, bylo také účastníkem krajské soutěže požárních družstev, dokazovalo, že i v malé obci jsou nadšení hasiči. SDH stále dbá na výcvik družstva, zabezpečuje jeho akceschopnost v obci, pořádá kulturní akce, brigády a vyvíjí další činnost. Nyní se sbor přestěhoval do rekonstruované zbrojnice. K přepravě techniky se používají soukromá vozidla nadšených hasičů jako přípřež . V současné době má SDH Hadrava 22 členů, z toho 2 ženy.

Hodousice


Rok založení: 1946
Členská základna: 19
Starosta: Jaroslav Kubát
Velitel:Václav Denk, Petr Nový

Dne 4. prosince 1945 se v hostinci u Karla Škacha konala ustavující schůze Hasičské jednoty v Hodousicích za účasti 22 zakládajících členů. Starostou byl zvolen Kalivoda Josef a velitelem Karlovský Rudolf. Tolik je možno vyčíst ze zápisu kroniky, do které byly zaznamenávány významné události o činnosti nejen hasičů ale o dění celé obce. První členská schůze se konala 3. ledna 1946 a byl na ní stanoven termín konání prvního hasičského bálu v Hodousicích. Ten byl tradičně pořádán až do roku 1957. Hasiči zajišťovali v obci ochranu majetku před požárem, vycvičili si družstvo, prováděli prevenci. V roce 1949 byl v Hodousicích založen i ochotnický spolek „JIRÁSEK“, ve kterém byla zastoupena více jak polovina hasičů. Tento spolek hrál divadelní představení na několika místech klatovského okresu a mezi venkovskými divadelními spolky zaujímal významné místo. Výtěžek z divadelních představení sloužil k činnosti hasičského sboru. V roce 1960 aktivní činnost tohoto spolku skončila. Hasičská technika, kterou sbor v roce 1945 vlastnil, to byla dvoukolová stříkačka PS6, po roce 1946 byla zakoupena motorová stříkačka PS8. V tomto roce obsadilo na okrskové soutěži v Hadravě družstvo hasičů z Hodousic 1.místo a postoupilo do okresního kola, které se konalo v Lubech a tam se hasiči umístili na krásném 2. místě. Ještě v roce 1946 bylo založeno první žákovské družstvo, které začalo s výcvikem. V roce 1968 - 1970 si hasiči spolu s TJ Sokolem vybudovali klubovnu s parkem s názvem „ŘÁHOLEC“, ve které se pořádaly taneční zábavy a veškeré kulturní akce v obci. Toto zařízení slouží jak hasičům, tak veřejnosti dodnes. Když byla v roce 1972 ukončena činnost SDH v sousedních Blatech, 7 členů hasičského sboru přestoupilo do Hodousic. Nejpočetnější členská základna v Hodousicích byla v létech 1975 - 1976, kdy jsme měli 42 členů. Do roku 1987 se členská základna snížila, poté byly přijaty 4 ženy, které se staly platnými členkami sboru. Členská základna tak čítala 37 členů. SDH Hodousice se pravidelně zúčastňoval okrskových soutěží, a to s motorovou stříkačkou PS8, až do roku 2002. V roce 2001 byla od SDH Nýrsko převedena motorová stříkačka PS12, byla provedena střední oprava a je používána od roku 2003. Vzhledem k tomu, že sbor nevlastní žádné vozidlo, přípřež techniky zabezpečuje soukromý podnikatel Václav Denk. V současné době má sbor 19 členů s průměrným věkem 45 let.

Chudenín


Rok založení: 1945
Členská základna: 30
Starosta: Radek Lepší
Velitel: Jan Paveza, Miroslav Vlasák

Datem založení  pro náš sbor je 10. listopad 1945. Dalším významným datem je potom 2. srpen roku 2003, kdy došlo k otevření víceúčelové budovy, ve které je hasičská zbrojnice a zázemí pro hasiče. Současnými funkcionáři jsou: starosta Radek Lepší, velitel Jan Paveza, jednatel Miroslav Lepší, vedoucí mládeže Miroslav Hošek ml., hospodář Luboš Hošek. Nejstarším členem sboru je František Sládek, členem je přes 60 let a zároveň je nositelem nejvyššího vyznamenání – titul "Zasloužilý člen". Pan Sládek je pamětníkem zakládání sboru, byl dlouholetým starostou SDH a velitelem okrsku Nýrsko l . Sbor dobrovolných hasičů v Chudeníně 10. listopadu 1945 založilo 20 nadšených členů. K dispozici měli hasičskou motorovou stříkačku Fláder, dopravní vůz pro koňskou přípřež a ruční stříkačku. Pro dopravu družstva i techniky sloužil léta malý nákladní automobil, který si SDH zakoupil ze své pokladny. Finanční prostředky byly získávány hlavně z kulturní činnosti, ochotnicky se hrály divadelní hry, pořádaly se hasičské bály, maškarní průvody a pouťové zábavy. Činnost hasičů se rozvíjela, docházelo ke vzdělávání po odborné stránce, soutěžní družstvo dosahovalo výborných výsledků v soutěžích. Ve sboru pracovalo několik let i družstvo žen, nezapomínalo se ani na mládež a jejich výchovu. Práce s mládeží a její dlouholeté zapojení do hry Plamen se vyplatila, dorostenky v roce 2001 vybojovaly postup na Mistrovství republiky v Chocni a v silné konkurenci obsadily pěkné 5. místo. V jednotlivcích se navíc členka družstva Blanka Králová stala mistryní republiky v běhu na 60 m s překážkami. SDH se zabýval prevencí, pravidelné preventivní prohlídky byly samozřejmostí. V mnoha případech jednotka zasahovala při vzniklých požárech nejen v obci, ale i v přilehlém okolí. V roce 1960 získal sbor od Ministerstva národní obrany Pragu RN, pro níž si hasiči jeli až do Bratislavy. V současné době ve sboru funguje družstvo mužů, které se zapojuje do soutěží, provádí prevenci. SDH má v současné době 31 členů a dbá aby měli své nástupce a to ve složení: kolektiv mladých hasičů tvoří 7 kluků a 3 děvčata –Trefanec Lukáš,Kasalický Tomáš,Lepší Radek,Vlasák Tomáš,Janošík Jan, Hošek Lukáš, Trefanec Michal a děvčata: Hošková Michala,Jarošíková Marie, Kasalická Kateřina dorostenci Lepší Jan a Hošková Ludmila se zapojují kde je třeba. Sbor v současné době vlastní:  DVS 12, Avii 30 s veškerým příslušenstvím, včetně PS 12. Koněspřežní vůz byl nadšenými členy opraven a je chloubou sboru.

Nýrsko


Rok založení: 1945
Členská základna: 55
Starosta: Jiří Hošťálek
Velitel: Milan Václavovic, Libor Kieweg

První hasičský spolek vznikl v našem městě již v druhé polovině 19. století. V roce 1945 byl pak českými občany založen sbor dobrovolných hasičů. Původně sbor sídlil ve staré budově na náměstí. Později dostal přidělenu budovu, ve které sídlí dodnes. V 80. letech byla přistavěna nová garáž pro cisterny a věž pro sušení hadic. Mimo mužů v našem hasičském sboru aktivně pracují i družstva žen a mladých hasičů. Všechna naše družstva se pravidelně zúčastňují mnoha hasičských soutěží. Naše družstvo žen se dokázalo probojovat i na mistrovství republiky v požárním sportu. Družstvo mužů se několikrát probojovalo do krajského kola požárního sportu, kde naše město i okres vzorně reprezentovalo. Hlavní činností sboru je zásahová činnost. Zásahová jednotka má k dispozici vozidla RZA NISSAN, CAS 24 LIAZ 101, CAS 24 TATRA 4x4, AVIA DA-TA a AVIA DVS. Mimo to je vybavena velkou škálou technických prostředků pro zásahy u požárů, dopravních nehod a technických zásahů.

Skelná Huť


Rok založení: 1945
Členská základna: 41
Starosta: Petr Bláha
Velitel: Václav Kubalík, Petr Bláha

Při dosídlení v roce 1945 do obce přijeli založit své nové domovy občané z různých koutů republiky. Někteří již byli ve vnitrozemí členy hasičských sborů, a proto toužili založit si svůj sbor dobrovolných hasičů i ve Skelné Huti u Nýrska. Za celou dobu trvání sboru byl vykonán velký kus práce, pokrok je znatelný zejména v technickém vybavení a činnosti hasičů. První členové začínali se starou technikou, ale s velkým elánem. Prvořadým úkolem byl výcvik družstva pro zásah proti požárům. Velká pozornost byla věnována výchově mladé generace, mladí hasiči byli zapojeni do hry Plamen. Družstvo žen se zúčastňovalo okrskových soutěží, vyřazovacích a okresní soutěží .Nedílnou součástí práce SDH byla i samaritánská činnost zaměřená na první pomoc. Současný výbor SDH se usnesl, že u příležitosti 60. výročí založení sboru v roce 2005 uspořádá současně sjezd rodáků. Ten byl hojně navštíven těmi, kteří ve Skelné Huti začínali a rádi si zavzpomínali na začátky svého života po dosídlení a při zakládání sboru. Při pročítání zápisů a při čtení kroniky, kterou vede dlouhá léta p. Marie Boublíková bylo rozhodně na co vzpomínat. Krásnou fotodokumentaci z různých akcí v obci a z hasičských akcí zakládá nadšený fotoamatér Jaroslav Jílek. Mnozí ocenili krásný kulturní dům, vybavený novými stoly a židlemi, na což přispěl ze svého rozpočtu Obecní úřad Chudenín. Hasiči ve Skelné Huti tradičně provádí každoroční preventivní prohlídky v rodinných domcích. Občané je berou jako rádce a už na ně čekají. Kromě hasičské činnosti věnují ve Skelné Huti velkou pozornost pořádání kulturních a společenských akcí. Hasiči provozují pohostinnou činnost ve svém, jak říkají "kulturáčku“ v hostinci Na Návsi, kde pořádají tradiční srazy harmonikářů, maškarní karneval pro děti, silvestrovskou veselici. Po celých 60 let zajišťují spolu s Českým červeným křížem masopustní průvody obcí, nohejbalové turnaje, cestu pohádkovým lesem pro ty nejmenší.Výnosy z kulturních akcí jsou používány na činnost jak SDH, tak na potřebné vybavení v kulturním domě. V letošním roce došlo k velké opravě hasičské zbrojnice tak, aby současná technika PS 8 a PPS 12 spolu s vybavením byla připravena k případnému zásahu.Vozidlo není k dispozici, přípřež zabezpečuje nadšený hasič Vladislav Bláha vlastním vozidlem. Stav členské základny tvoří 42 členů, z toho 7 žen.

OKULA Nýrsko


Rok založení: 1946
Členská základna: 22
Starosta: Karel Strnad
Velitel: Stanislav Černý, Václav Pankrátz

Na základě přípisu Ministerstva vnitra o ochraně proti požárům v závodech, byl roku 1946 založen v podniku Okula Nýrsko hasičský sbor v počtu 9 členů. Uplynulo čtrnáct let, tento sbor se rozšířil a roku 1960 se stává výjezdovým. V dnešní době čítá naše členská základna 21 členů. Naši členové se periodicky zúčastňují všech školení a kurzů, které jsou potřeba jak pro chod JSDH, tak i pro samotné SDH. K dnešnímu dni užíváme tuto techniku: CAS 24, Avia DA 12, 2 x PS 12, osvětlovací agregát, odsávač kouře a dvanáct dýchacích přístrojů SATURN. Účastníme se soutěží na okrsku i mimo něj, již tradičně jezdíme na soutěž bývalých farmaceutických závodů SPOFA, ve které dosahuje naše družstvo výborných výsledků. Náš sbor se ale především věnuje požární ochraně v našem podniku, kde se pravidelně scházíme 2x do měsíce. Od roku 2007 se naše schůzky konají v nové hasičské zbrojnici. Provádíme požární hlídky po svařování apod., staráme se o prevenci v podniku, provádíme likvidaci ropných a jiných nebezpečných látek. S rozrůstajícími se technologiemi vzniká i v našem podniku více a více požárního nebezpečí, na které musíme být vždy připraveni.



Další články

Vše kolem sborů okresu Klatovy

    Skupiny článků