Materiály doložené ze sborů SDH Strážov ,SDH Sušice ,SDH Svéradice ,SDH Svrčovec a SDH Štěpánovice

SDH Strážov

Rok založení: 1875

Starosta: Karel Fürbacher

Velitel: Jindřich Kiesenbauer

SDH ve Strážově byl založen v roce 1875. První vozovou stříkačku obec Strážov zakoupila již v roce ve 1826 ve Vídni 178 lety, takže tradice hasičství ve Strážově je opravdu dlouhá. O všech těchto aktivitách, historických i současných vypovídá podrobně sborník „125 let Sboru dobrovolných hasičů ve Strážově.“ Na závěrečném srazu hry „Plamen“ v Klatovech obsadila naše družstva 1. a 10. místo, probojovali se do oblastní soutěže v Domažlicích, kde v rámci plzeňského kraje skončili třetí.Jejich nejlepší umístění v rámci plzeňského kraje je 2. místo z Horního Slavkova pod vedením vedoucího mládeže Jana Adamce. Muži po okrskové soutěži v Záhorčicích postoupili do vyřazovacího kola v Bystřici, kde byli 1. a postoupili do okresní soutěže ve Svéradicích. Zde obsadili 3. místo. Muži se zúčastnili také soutěže tzv. Pošumavské hasičské ligy, kde obsadili v roce 2002 1. místo. Pravidelné se věnují soutěží v Plzeňském kraji a to ligy ZČHL, kde obsadili v roce 2005 a 2006 1. místo pod vedením velitele družstva Stanislava Kopeckého.

SDH Sušice

Rok založení: 1874

Starosta: Stanislav Roháček

Velitel: Luděk Klimenta

Hasičský sbor byl založen dne 18. srpna 1874, kde byly schváleny stanovy pražským místodržitelstvím a tak nová jednota mohla začít s pravidelnou činností. Jako první starosta byl zvolen Ferdinand Scheinost. Hasičský sbor se poprvé představil veřejnosti 27. června 1875. v roce 1964 obdržel sbor Čestný prapor Ústředního výboru ČSPO. V roce 1983 je sbor oceněn medailí Za zásluhy. V roce 1984 o příležitosti 110 let založení sboru byla k praporu připevněna Čestná stuha III. Stupně a v roce 994 při 120. výročí Čestná stuha II. stupně. V současné době má sbor členskou základnu 115 členů, z toho 65 mužů, 35 žen a 15 mladých hasičů.

SDH Svéradice

Rok založení: 1892

Starosta: František Kalabza

Velitel: Jaroslav Korbel

Soutěžní družstvo se zúčastňuje okrskových soutěží, v loňském roce jsme pořádali okresní soutěž. Každoročně pořádáme ples SDH. Pořádáme sportovní odpoledne pro děti i dospělé, kde se soutěží v přejezdu lávky na kole.

SDH Svrčovec

Rok založení: 1902

Starosta: Alois Cibulka

Velitel: Josef Poslík

SDH Svrčovec je zařazen jako JPO V. Zúčastňujeme se okrskových soutěží. V současné době se sbor potýká s nedostatkem mladých členů. Pořádáme dvakrát do roka taneční zábavy a dětský den. Zabezpečujeme údržbu hasičské zbrojnice a požární techniky. Zúčastňujeme se odborných školení pořádaných nadřízenými orgány.

SDH Štěpánovice

Rok založení: 1946

Starosta: Milan Hájek

Velitel: Karel Jelínek

Každoročně okrsková soutěž – memoriál A. Rieppla – Srní Námětová cvičení – tenisové – nohejbalové – volejbalové a šachové turnaje pro dospělé i děti. Pořádání společenských zábav – masopustní, Josefovská, pouťová, Václavská.

Zdroj: Jan ADAMEC, člen VV